Zaproszenie do nadsyłania tekstów w ramach numeru tematycznego 68(3) 2025: Życie wśród inteligentnych maszyn: psychologiczne i społeczne konsekwencji rozwoju sztucznej inteligencji
Szanowni Państwo,
Zapraszamy do zgłaszania abstraktów do numeru tematycznego Przeglądu Psychologicznego poświęconego psychologicznym i społecznym konsekwencjom rozwoju sztucznej inteligencji.
Zachodzący w ostatnich latach intensywny rozwój sztucznej inteligencji (SI), szczególnie jej gałęzi, takich jak uczenie maszynowe, widzenie komputerowe (computer vision) i robotyka, znacząco przekształcił różne aspekty ludzkiego życia, w tym sposób, w jaki pracujemy i komunikujemy się. Udostępniony w listopadzie 2022 roku przez OpenAI bot konwersacyjny ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer) stał się najszybciej pobieraną aplikacją w historii. ChatGPT oraz inne narzędzia wykorzystujące generatywną sztuczną inteligencję zmieniają psychologię, wpływając na sposób, w jaki psychologowie prowadzą badania, uczą, diagnozują i leczą pacjentów. Dzięki możliwości gromadzenia i analizy wzorców w dużych zbiorach danych, modelowania procesów poznawczych, czy proponowania spersonalizowanych interwencji w zakresie zdrowia psychicznego, narzędzia te nie tylko zmieniają nasze dotychczasowe rozumienie ludzkiego zachowania i poznania, ale także umożliwiają generowanie nowych hipotez badawczych i klinicznych.
Planowany numer tematyczny ma na celu ukazanie psychologicznych i społecznych konsekwencji faktu, że SI staje się integralnym elementem naszego codziennego życia. Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń dotyczących zarówno wykorzystania SI w prowadzeniu badań naukowych i praktyce klinicznej, jak i badań nad sposobami korzystania z SI oraz ich konsekwencjami dla osób w różnym wieku.
Przykładowe obszary tematyczne / problemy, wokół których mogą być przygotowane teksty numeru:
- co rozwój sztucznej inteligencji mówi nam o naturze inteligencji naturalnej?
- czy duże modele językowe są jedynie „stochastycznymi papugami” (Bender i in., 2021) generującymi tekst bez zrozumienia jego treści?
- wykorzystanie dużych modeli językowych jako modeli procesów poznawczych oraz w modelowaniu agensowym (Agent-Based Modeling)
- zastosowanie technik uczenia maszynowego do gromadzenia i analizowania danych dotyczących zachowania
- wykorzystanie SI oraz opartych na niej aplikacji mobilnych w opiece nad zdrowiem psychicznym, w tym zastosowanie chatbotów w terapii i diagnozie
- tworzenie spersonalizowanych interwencji dla pacjentów przy użyciu SI
- jakie korzyści i zagrożenia niesie ze sobą korzystanie z SI, np. w procesie edukacji, rekrutacji?
- interakcje człowiek-komputer, w tym interakcje z robotami
- etyczne aspekty korzystania z SI
- regulacje i rekomendacje dotyczące wykorzystania SI w badaniach naukowych, praktyce klinicznej i diagnozie.
Terminy:
• abstrakty (do 500 słów) do15 stycznia 2025 na adres e-mail redaktora: a.bialek@uj.edu.pl
• zaproszenie do nadesłania pełnych tekstów: 30.01.2025
• nadesłanie pełnych tekstów do 15.05.2025