PROCES RECENZJI
Zasady recenzowania
- Każdy artykuł przesłany do kwartalnika Przegląd Psychologiczny za pośrednictwem internetowej platformy czasopisma: https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/pp/about/submissions podlega pierwotnie ocenie Redakcji. Jeśli praca nie spełnia warunków wstępnej kwalifikacji, zostaje odrzucona, a Autor zgłaszający otrzymuje stosowną informację. Jeśli praca spełnia kryteria wstępnej kwalifikacji, zostaje poddana procedurze recenzowania.
- Do procedury recenzowania Redakcja powołuje dwóch niezależnych Recenzentów spoza jednostki naukowej autora pracy, będących ekspertami (znawcami) danej problematyki.
- Recenzja odbywa się na platformie internetowej czasopisma. Ma formę formularza recenzenckiego i kończy się wnioskiem Recenzenta o: opublikowanie pracy w obecnej formie, opublikowanie po uwzględnieniu niewielkich poprawek, po znacznym przeredagowaniu lub odrzucenie pracy. Dodatkowo istnieje możliwość umieszczenia wyjaśniających komentarzy do recenzowanej publikacji.
- W przypadku dwóch negatywnych recenzji publikacja zostaje odrzucona. Jeśli jedna recenzja jest negatywna, Redakcja decyduje czy pracę odrzucić czy skierować do kolejnego niezależnego Recenzenta lub Członka Komitetu Naukowego w celu wydania dodatkowej opinii rozstrzygającej o przyjęciu lub odrzuceniu pracy.
- Zrecenzowana praca wraz z recenzjami i uwagami sformułowanymi przez Redakcję jest kierowana do autora. Autor powinien pisemnie ustosunkować się do uwag Recenzentów i Redakcji określając czy całkowicie się zgadza z uwagami czy też przyjmuje je tylko w pewnym zakresie, jednocześnie uzasadniając swoją decyzję odnośnie do każdej uwagi odrębnie. Autor zwraca drogą elektroniczną do Redakcji dwa dokumenty: poprawioną pracę (z zaznaczonymi kolorem niebieskim zmianami) i dokument z odpowiedziami na uwagi Recenzentów i Redakcji.
- Redakcja zapoznaje się z odpowiedzią autora na zgłoszone uwagi oraz z poprawionym tekstem pracy, i podejmuje decyzję o przyjęciu pracy do druku, dalszej jej poprawie lub nie zatwierdzeniu do druku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji Redakcja może zasięgnąć dodatkowej opinii u kompetentnego w danym obszarze Członka Komitetu Naukowego.
- W procedurze recenzowania stosowana jest zasada anonimowości („double-blind review proces”), co oznacza, że recenzent oraz autor pracy nie znają swoich tożsamości. Nazwiska recenzentów poszczególnych prac nie są ujawniane. Autor ma prawo zapoznać się jedynie z treścią recenzji.
- Redakcja czuwa, by nie doszło do konfliktu interesów między recenzentem a autorem recenzowanej pracy – by obu podmiotów nie łączyły relacje osobiste, stosunki podległości zawodowej ani bezpośrednia współpraca naukowa w ostatnich dwóch latach poprzedzających napisanie recenzji.
- Prace nadesłane do Redakcji poddawane są opracowaniu językowemu i formalnej ocenie redakcyjnej. Poprawność metod statystycznych w pracach oryginalnych, w których są omawiane wyniki badań z użyciem tychże metod, weryfikuje w razie potrzeby współpracujący z Redakcją redaktor statystyczny.
- Raz w roku czasopismo podaje do publicznej wiadomości listę recenzentów współpracujących z Redakcją „Przeglądu Psychologicznego”, którą zamieszcza na stronie internetowej
- Prace wraz z recenzją pozostają w dokumentacji redakcji.
Postanowienia końcowe:
- Po akceptacji pracy do druku autorzy przekazują wszelkie zbywalne prawa autorskie na rzecz Redakcji „Przeglądu Psychologicznego”. Wówczas złożone materiały stają się własnością Redakcji jako wydawcy i nie mogą się ukazywać w innej publikacji bez pisemnej zgody.
- Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego - ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, autor nie ma prawa wydrukować artykułu opublikowanego w „Przeglądzie Psychologicznym” w części lub całości w innym czasopiśmie lub wykorzystać go do innych celów bez zgody Redakcji „Przeglądu Psychologicznego”.
- Autorzy, składając prace do Redakcji w celu opublikowania, w pełni odpowiadają za autentyczność i oryginalność swego dzieła, zgodnie z aktualnym prawem autorskim i prawami pokrewnymi.