Opublikowane: 2021-10-021

Uprowadzenie rodzicielskie na tle Konwencji Haskiej

Aleksandra Potaczało
Civitas et Lex
Dział: Nauki prawne
https://doi.org/10.31648/cetl.6304

Abstrakt

Artykuł porusza kwestię związaną z uprowadzeniem rodzicielskim w ujęciu prawnym, a dokładniej zawiera analizę wybranych zagadnień z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, a przede wszystkim z zakresu regulacji prawnych ujętych w Konwencji Haskiej.

W ogólnym zarysie wskazano konstytucyjne prawa i obowiązki rodziców w zakresie wychowania dziecka, w tym prawo do kontaktów z dzieckiem. Niniejszy artykuł wskazuje, iż Konwencja Haska jest głównym instrumentem prawnym, regulującym kwestię uprowadzeń rodzicielskich za granicę, którego celem jest doprowadzenie do przywrócenia stanu faktycznego i prawnego, jaki istniał przed bezprawnym uprowadzeniem dziecka.

Celem artykułu jest omówienie głównych zagadnień związanych z uprowadzeniem rodzicielskim na tle Konwencji Haskiej, w tym zaprezentowanie stanowiska doktryny oraz powszechnie obowiązującej linii orzeczniczej. Ponadto, założeniem pracy jest także rozróżnienie bezprawnego uprowadzenia od bezprawnego zatrzymania dziecka; zaprezentowanie regulacji dotyczących zarządzeń w zakresie niezwłocznego powrotu dziecka oraz podstaw do oddalenia wniosku w sprawie powrotu dziecka.

Analiza podjętej tematyki pozwala na wysnucie wniosków, iż założenia prawne w teorii zakładają szybką i skuteczną procedurę, natomiast w praktyce okres oczekiwania na rozstrzygnięcia w sprawie jest znacznie wydłużony co w konsekwencji utrudnia powrót dziecka.

 

Słowa kluczowe:

władza rodzicielska, kontakty, uprowadzenie dziecka za granicę

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Potaczało, A. (2021). Uprowadzenie rodzicielskie na tle Konwencji Haskiej. Civitas Et Lex, 31(3), 15–27. https://doi.org/10.31648/cetl.6304

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.