Opublikowane: 2020-08-211

Kształcenie obywateli Senegalu w Polsce w kontekście relacji polsko-senegalskich. Zarys problemu

Bara Ndiaye
Echa Przeszłości
Dział: ARTYKUŁY I ROZPRAWY
https://doi.org/10.31648/ep.5765

Abstrakt

Autor analizuje, poprzez system kształcenia cudzoziemców w Polsce zagadnienie związane z kształceniem obywateli Senegalu w Polsce na przestrzeni ostatnich dekad XX w. oraz w pierwszych dekadach XXI w. Poza dostępnymi materiałami źródłowymi, publikacjami książkowymi oraz aktami prawnymi, autor wykorzystał również ankiety przeprowadzone wśród Senegalczyków-absolwentów polskich uczelni. W tekście przedstawiono historię oraz ewolucję systemu kształcenia cudzoziemców w Polsce od pierwszej połowie lat 50. do dzisiejszej Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) oraz status prawny obcokrajowych studentów. Przedstawiono także relacje pomiędzy Polską a Senegalem. Liczba studentów senegalskich na uczelniach w Polsce, zarówno w przeszłości, jak i obecnie była i jest mała, jeśli nie znikoma. Autor uważa, że warto dołożyć wszelkich starań, aby to zmienić, ponieważ w dalszej perspektywie przyniesie to obopólne korzyści.

Słowa kluczowe:

kształcenie, cudzoziemcy, Polska, Senegal, współpraca

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Ndiaye, B. (2020). Kształcenie obywateli Senegalu w Polsce w kontekście relacji polsko-senegalskich. Zarys problemu. Echa Przeszłości, (XX/2). https://doi.org/10.31648/ep.5765

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.