Opublikowane: 2020-08-211

Księża michalici w Demokratycznej Republice Konga (1980–1991)

Roman Majka CSMA
Echa Przeszłości
Dział: ARTYKUŁY I ROZPRAWY
https://doi.org/10.31648/ep.5763

Abstrakt

Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła zorganizowane na prawie diecezjalnym w 1921 r. przy niewielkiej liczbie swoich członków podejmowało działalność apostolską nie tylko w Polsce, lecz także w innych krajach świata, również w Afryce (1980–1991). Fenomenem jest to, że im więcej podejmowano pracy apostolskiej, tym liczniej przybywały nowe powołania do zakonu księży michalitów. Rdzennie polskie zgromadzenie zakonne księży michalitów w swoich szeregach gromadziło polskich członków; podejmując pracę w innych krajach świata, przyjmowało także obcokrajowców, stąd też nastąpiła wymiana pracy Polaków wśród Afrykanów i Afrykanów wśród Polaków. Sprawą oczywistą jest adaptacja pracujących osób duchownych w obcych krajach świata; wymagało to wielu przygotowań pod względem językowym i uwzględnienia uwarunkowań kulturowych danego kraju. Wskazuje na to mnogość przeprowadzonych rozmów i liczna korespondencja pomiędzy pełniącymi posługę władzy w zgromadzeniach zakonnych i diecezji. Dobrze zorganizowana praca przynosiła wymierne rezultaty w propagowaniu idei bł. ks. Bronisława Markiewicza i jego charyzmatu, co w rezultacie owocowało licznymi nowymi powołaniami zakonnymi i kapłańskimi.

Słowa kluczowe:

Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła, CSMA, księża michalici, „Któż jak Bóg”, „Powściągliwość i Praca”

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Majka CSMA, R. (2020). Księża michalici w Demokratycznej Republice Konga (1980–1991). Echa Przeszłości, (XX/2). https://doi.org/10.31648/ep.5763

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.