Opublikowane: 2021-03-101

Humanistyczna i przyrodoznawcza odpowiedzialność za przyrodę.

Hanna Mamzer
Humanistyka i Przyrodoznawstwo
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.31648/hip.4185

Abstrakt

W obliczu katastrofalnych skutków antropopresji widoczna staje się konieczność współpracy pomiędzy humanistyką a przyrodoznawstwem. Te dwie sztucznie rozłączone dziedziny nauki, zdążyły w toku historii zbudować swoje metodologie i swoje języki. Obie jednak badają to samo: świat, w którym żyje człowiek. W kontekście narastającej potrzeby troskliwych działań w kierunku przyrody, potrzebne są zintegrowane podejścia. Jest to tym bardziej zasadne, że przecież człowiek jest elementem biologicznego środowiska. Koncepcje posthumanistyczne znoszą podział między kulturą a naturą, proponują zrezygnować z antropocentryzmu i lokują człowieka na powrót w świecie przyrody. Tym bardziej więc powrotne połączenie humanistyki i przyrodoznawstwa jest zasadne. Co więcej, jest ono też konieczne dla efektywnej refleksji na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego.

Słowa kluczowe:

odpowiedzialność, przyroda, humanistyka, przyrodoznawstwo

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Mamzer, H. (2021). Humanistyczna i przyrodoznawcza odpowiedzialność za przyrodę. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (25). https://doi.org/10.31648/hip.4185

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.