Opublikowane: 2018-08-181

O przyczynowej dedukcji "societas civilis cum imperio" : kilka uwag o wpływie Hobbesa na pojmowanie prawa

Paweł Polaczuk
Humanistyka i Przyrodoznawstwo
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.31648/hip.420

Abstrakt

W niniejszym artykule autor odnosi się do metody analityczno-syntetycznej Thomasa Hobbesa. Charakteryzuje jej historyczne nowatorstwo oraz jej zastosowanie w wywodach poświęconych władzy i społeczeństwu. Jej rezultatem jest utrwalona w Lewiatanie konstrukcja nieograniczonej władzy suwerena, wyłonionego w warunkach strachu jednostek o własne życie. Analizując tę metodę i osiągnięty przez Hobbesa rezultat, autor odnosi się do relacji prawa stanowionego i prawa naturalnego w koncepcji autora Lewiatana. Pokazuje, że koncepcja społeczeństwa pod władzą suwerena niesie za sobą zmiany w pojmowaniu utrwalonej w tradycji relacji pomiędzy prawem stanowionym i prawem natury. Zdaniem autora, Hobbes wiąże pojmowanie prawa z władzą w sposób analogiczny do relacji społeczeństwa pod władzą suwerena. Ponadto autor rozważa aktualność koncepcji w warunkach współczesnych.

Słowa kluczowe:

prawo, władza, suweren, prawo natury, racjonalność, stan natury, dedukcja, indukcja

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Polaczuk, P. (2018). O przyczynowej dedukcji "societas civilis cum imperio" : kilka uwag o wpływie Hobbesa na pojmowanie prawa. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (21), 231–244. https://doi.org/10.31648/hip.420

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.