Publicado: 2018-10-281

U źródeł humanizmu ekologicznego. Idea ochrony przyrody w europejskiej myśli filozoficznej

Ryszard Rosa

Resumen

Przedstawiono ewolucję europejskiej myśli filozoficznej – od filozofii i antropocentrycznej etyki, przez filozofię i biocentryczną etykę, aż do ekofilozofii i ekologicznej (uniwersalistycznej) etyki.

Fenomen społecznej zależności, charakterystyczny dla wszystkich żyjących istot, jak również ich związek z materią nieożywioną był widoczny w europejskiej tradycji kultury już w starożytności (Hezjod, cynicy, cyrenaicy) i średniowieczu (Św. Franciszek z Asyżu, Św. Tomasz z Akwinu, Stanisław ze Skarbimierza) występuje również w czasach nowożytnych (J. Bodin, M. Montaigne, J. J. Rousseau, J. G. Herder…).

Idea harmonii między wartościami świata przyrody a wartościami ludzkiej cywilizacji i kultury jest szczególnie dobrze widoczna w filozoficznych i etycznych trendach XX wieku, w których obrębie starogrecki postulat wewnętrznej harmonii wszechświata został przemieniony w ekofilozofię i ekoetykę, nadające boski charakter wszelkim formom życia.

Descargar archivos

Normas de citación

Rosa, R. (2018). U źródeł humanizmu ekologicznego. Idea ochrony przyrody w europejskiej myśli filozoficznej. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (5), 91–104. Recuperado a partir de https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/1899

##plugins.themes.libcom.share##

Licencia

Creative Commons License

Esta obra está bajo una licencia internacional Creative Commons Atribución-NoComercial 4.0.


##plugins.themes.libcom.BOCookieBarText##