Opublikowane: 2018-12-201

Religia w społecznym kontekście na przykładzie judaizmu talmudycznego

Roman Marcinkowski
Humanistyka i Przyrodoznawstwo
Dział: ARTYKUŁY Wiara – religia – kościół
https://doi.org/10.31648/hip.2606

Abstrakt

Starożytne teksty judaizmu jasno opisują rozwarstwienie społeczne Izraela i wynikające z tego uwarunkowania religijne. Sposoby i możliwości realizacji religijnej w zależności od pochodzenia określa szczególnie wyraźnie judaizm rabiniczny. Wyższy status społeczny zapewniał większe możliwości samorealizacji religijnej, ale zobowiązywał też do większej odpowiedzialności wobec Boga i społeczności, nakładał również inne obowiązki w zależności od pochodzenia społecznego. Istotę judaizmu rabinicznego, zwanego także talmudycznym od głównego jego dzieła – Talmudu, określa Miszna, stanowiąca obok Gemary, jego zasadniczą i pierwszą część. Miszna zgodnie z jej przeznaczeniem wskazuje sposób życia, który można by ogólnie określić mianem religijnego. Opisuje zarazem życie społeczno-religijne starożytnego Izraela sprzed czasu jej spisania, sięgając niekiedy nawet kilka wieków wstecz.

Słowa kluczowe:

Miszna, Talmud, judaizm rabiniczny, religia

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Marcinkowski, R. (2018). Religia w społecznym kontekście na przykładzie judaizmu talmudycznego. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (24), 229–245. https://doi.org/10.31648/hip.2606

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.