Opublikowane: 2018-12-201

Polak-katolik w oglądzie socjologicznym (analiza wyników badań i wybranych problemów debaty publicznej)

Bożena Domagała
Humanistyka i Przyrodoznawstwo
Dział: ARTYKUŁY Wiara – religia – kościół
https://doi.org/10.31648/hip.2620

Abstrakt

Jednym z wymiarów wielkiej zmiany społecznej i kulturowej zapoczątkowanej w roku 1989 pod hasłem modernizacji Polski i jej okcydentalizacji jest zmiana tożsamości religijnej i narodowej Polaków. Przez ostatnie  dwa wieki kształtowania się nowoczesnego narodu były one tak splecione, iż traktowano je synonimicznie. Problem ma wymiar historyczny i teoretyczny zarazem. Historyczny bo splątana tożsamość Polaka-katolika odnosi do szczególnej sytuacji narodu, jak wobec upadku swej państwowości szukał możliwości narodowego samookreślenia i tożsamości w kulturze. Teoretyczny, ponieważ należy odnieść się do tych teorii socjologicznych, które postrzegają religię jako korelat narodowej tożsamości i jako wartość rdzenną narodowej kultury. A także takich, które kładą nacisk na nieuchronność  procesów sekularyzacji i laicyzacji jako swoistych progów nowoczesności.

Słowa kluczowe:

naród, tożsamość, religia, katolicyzm, sekularyzacja

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Domagała, B. (2018). Polak-katolik w oglądzie socjologicznym (analiza wyników badań i wybranych problemów debaty publicznej). Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (24), 267–280. https://doi.org/10.31648/hip.2620

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.