Opublikowane: 2019-03-051

Maszyny w big data z perspektywy socjologii pracy. Czy algorytmy pomogą nam pracować z dużymi zbiorami danych?

Andrzej Lemański
Media - Kultura - Komunikacja Społeczna
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.31648/mkks.3271

Abstrakt

Algorytmy komputerowe towarzyszą nam w praktyce codziennej pracy co najmniej od lat sześćdziesiątych XX wieku. Ich rola znacząco wzrosła w latach dziewięćdzie-siątych, wraz z upowszechnieniem Internetu i szybko rosnącym obiegiem informacji. Wtedy też spopularyzowało się pojęcie „big data”; jego definicję przedstawiono w tekście. Następnie autor omawia teoretyczne i praktyczne aspekty współdziałania pracowników i algorytmów oraz potencjalne konsekwencje, jakie może ono przynieść dla rynku pracy. Kolejnym punktem jest omówienie definicji i roli botów programowych, nowego zjawiska w świecie automatyzacji pracy. Istotną częścią opracowania jest propozycja pomiarów poziomu automatyzacji pracy, a także zaproponowanie definicji botów programowych.

Słowa kluczowe:

automatyzacja pracy, robotyzacja pracy, socjologia pracy, big data, sztucz- na inteligencja

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Lemański, A. (2019). Maszyny w big data z perspektywy socjologii pracy. Czy algorytmy pomogą nam pracować z dużymi zbiorami danych?. Media - Kultura - Komunikacja Społeczna, 3(14), 41–57. https://doi.org/10.31648/mkks.3271

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.