Veröffentlicht am: 2024-10-181

Spotkanie z Psyche. Nowela "Faun" Ignacego Nikorowicza wobec antycznej tradycji (Apulejusz z Madaury) i młodopolskiej konwencji (Kazimierz Przerwa-Tetmajer)

Grzegorz Igliński
Prace Literaturoznawcze
Rubrik: Interpretationen
https://doi.org/10.31648/pl.9343

Abstract

Przedmiotem pracy jest jeden z nowelistycznych utworów Ignacego Nikorowicza, dziennikarza, dramatopisarza, prozaika i poety pochodzenia ormiańskiego, żyjącego w latach 1866–1951. Pragnąc przybliżyć światopogląd i wyobraźnię artystyczną tego zapomnianego pisarza, poddana została analizie i interpretacji miniatura pod tytułem "Faun" (prwdr. 1903), utrzymana w stylu charakterystycznym dla prozy poetyckiej. Tekst rozpatrywany jest w kontekście opowieści o Amorze i Psyche zawartej w "Metamorfozach" Apulejusza oraz na tle panującej w literaturze i sztuce przełomu XIX i XX wieku mody na postacie koźlonogich bożków (bożek Pan, faun, satyr). Uwzględniono również biografię twórcy. W dalszej części rozważań następuje porównanie utworu Nikorowicza z wierszem Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Szalony Faun", prawdopodobnym źródłem inspiracji.

Przedstawione w noweli Nikorowicza spotkanie fauna z Psyche można interpretować jako spotkanie z samym sobą, z własną duszą. Bohater poddany zostaje skutecznej terapii, pozwalającej mu zobaczyć coś, czego wcześniej w sobie nie dostrzegał – pragnienie dobra i piękna. Ulega mocy miłości duchowej i ze stworzenia podporządkowanego wyłącznie żądzy seksualnej staje się człowiekiem, skupiającym w sobie życiowe sprzeczności – smutek i radość, rozum i uczucie.

Dateien herunterladen

Zitierregeln

Igliński, G. (2024). Spotkanie z Psyche. Nowela "Faun" Ignacego Nikorowicza wobec antycznej tradycji (Apulejusz z Madaury) i młodopolskiej konwencji (Kazimierz Przerwa-Tetmajer). Prace Literaturoznawcze, (12), 201–216. https://doi.org/10.31648/pl.9343

Zitiert von / Teilen


##plugins.themes.libcom.BOCookieBarText##