Nr 12 (2024)
Opublikowane: 2024-10-28
Czasopismo Prace Literaturoznawcze jest rocznikiem (40 pkt, w bazie Scopus). Powstało w 2013 roku w Instytucie Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Czasopismo to kontynuuje tradycje wydawnicze Instytutu Polonistyki drugiej połowy ubiegłego wieku. W latach 70. literaturoznawcy mieli okazję publikować swoje prace w Pracach Naukowo-Badawczych Zakładu Filologii Polskiej WSP w Olsztynie . W latach 90. prof. Andrzej Staniszewski założył kolejne pismoZeszyty Naukowe WSP. Prace Filologiczne Biuletyny Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Zeszyty Filologiczne . W czasopiśmie tym publikowano artykuły autorstwa literaturoznawców i językoznawców z tego Wydziału. W 1997 r . językoznawcy założyli własne czasopismo Prace Językoznawcze , aby stworzyć platformę do publikowania dorobku naukowego swoich oraz innych ośrodków akademickich. Prace Literaturoznawcze to czasopismo nowe – pierwszy numer ukazał się w 2013 roku, a w 2015 roku zostało wpisane na listę czasopism rekomendowanych przez Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i otrzymało 5 punktów. W 2019 roku zdobyło 40 punktów na liście ministerialnej i zakwalifikowało się do programu „Naukowe wsparcie czasopism”. W 2021 zakwalifikowało się do programu "Rozwój czasopism polskich". Redakcja wydaje kolejne roczniki, w których oprócz przewodniego tematu wiodącego pojawia się różnorodna, aktualna problematyka tekstów literackich.
W roku 2025 tematem przewodnim numeru będzie autobiografizm. Zapraszamy do nadsyłania tekstów związanych z namysłem nad kategorią autobiografizmu, rozpatrywaną w wielu kontekstach i w różnych przestrzeniach czasowych. W każdym okresie literackim ten gatunek miał swoje znaczenie, a dzisiaj robi niebywałą karierę. Ma to związek z kilkoma zjawiskami, które na ten proces wpływały. Pisanie autobiograficzne w formie wspomnień, pamiętników, dzienników, listów, rozmów i wywiadów-rzek, a także właściwych autobiografii pełni wiele funkcji. Przede wszystkim jest sposobem na odreagowanie emocji, opisanie własnych przeżyć związanych z życiem intymnym i zdarzeniami rzeczywistości zewnętrznej, przeobrażającym się w formę autoterapii. Staje się także, jakby przy okazji, „kroniką” czasów minionych, odzwierciedlając przemiany epoki: jej polityki, religii, kultury, sztuki i obyczajów. Innym zjawiskiem, występującym współcześnie, jest pragmatyczny wymiar pisarstwa autobiograficznego. Własna biografia występuje bowiem jako towar, na którym można zarobić, ale też powiększyć sławę i wpłynąć na wzrost pozycji na rynku medialnym. Powstają więc biografie kolaboracyjne czy też heterobiograficzne. Znamienną cechą ostatnich dziesięcioleci jest popularność utworów fikcjonalnych, w których pisarze wypowiadają własne poglądy, tworząc bohaterów będących ich porte-parol.
Na artykuły, podejmujące analizy tekstów autobiograficznych, które należy zgłaszać poprzez Platformę czasopism UWM, czekamy do końca listopada 2024.
Czasopismo „Prace Literaturoznawcze” nie pobiera opłat za publikację artykułów oraz oferuje darmowy dostęp do obsługi tekstów.
Prace publikowane w ilości dostępnych licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez ilości czasu (CC BY-NC-ND).
Czy są Państwo zainteresowani recenzowaniem tekstów w tym czasopiśmie? Rekomendujemy zapoznanie się z zawartością strony O czasopiśmie. Następnie prosimy o zarejestrowanie się na stronie czasopisma. W formularzu rejestracyjnym prosimy o zaznaczenie opcji:
„Tak, wyślij prośbę o nadanie roli: Recenzent”. Jeżeli posiadają już Państwo konto użytkownika w tym systemie to można zalogować się i w edycji swojego profilu rozszerzyć uprawnienia o funkcję: recenzent.