Opublikowane: 2018-08-141

Przeznaczenie a stoicka koncepcja wolności

Piotr Kozioł
Humanistyka i Przyrodoznawstwo
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.31648/hip.356

Abstrakt

Artykuł prezentuje i charakteryzuje sto-icką koncepcję wolności. Uważa się, że stoicki determinizm nie wyklucza koherentnej teorii wolności ludzkiej woli. Autor twierdzi, że stoi¬cy pozostawili wyjątek w teorii przeznaczenia, aby człowiek mógł być twórcą własnych myśli. Tylko w takiej sytuacji ludzie mogą być odpo-wiedzialni za efekty swych rozważań i ma sens uprawianie etyki normatywnej.

Stoicy uważali, że aktów psychicznych nie dotyczy determinizm. Jest to założenie me-todologiczne, którego podstawą jest niemożliwość pełnego poznania przez człowieka tej sfery rzeczywistości. W rezultacie takiego rozumienia człowiek może się ciągle zgadzać lub nie zgadzać z wydarzeniami występującymi na świecie i zależy to wyłącznie od niego samego.

Słowa kluczowe:

stoicy, Chryzyp, Epiknet, Seneka, wolność, przeznaczenie, opatrzność, determinizm

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kozioł, P. (2018). Przeznaczenie a stoicka koncepcja wolności. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (1), 55–68. https://doi.org/10.31648/hip.356

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.