Opublikowane: 2018-09-251

Egipskie arche panteizmu pierwszych filozofów greckich

Piotr Kozioł

Abstrakt

Przedstawiono i scharakteryzowano panteistyczne idee występujące w myśli egipskiej i w początkowej fazie filozofii greckiej.

Kształtująca swe oblicze cywilizacja grecka wiele elementów przejęła z tradycji egipskiej. Również panteistyczne wyobrażenia wyraźnie przejawiają się w tych dwóch stykających się ze sobą kulturach.

Cechami idei panteistycznych występujących w refleksji egipskiej i początkowej fazie myśli greckiej jest traktowanie wszechświata jako organizmu. Kapłani egipscy mówili tu o świecie – ciele boga Ptaha, natomiast filozofowie greccy o arche rzeczywistości, które najczęściej kojarzyło się z funkcjonowaniem organizmu, chcąc w ten sposób określić całość zjawisk żywego bytu.

Słowa kluczowe:

panteizm, arche, Tales, Anaksymander, Anaksymenes, Pitagoras

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kozioł, P. (2018). Egipskie arche panteizmu pierwszych filozofów greckich. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (3), 111–128. Pobrano z https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/1028

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.