Opublikowane: 2018-09-261

Ekologia głęboka Arne Naessa – wizja panteistycznej religii współczesności

Piotr Kozioł

Abstrakt

Przedstawiono i scharakteryzowano ekologię głęboką – jeden z najbardziej popularnych obecnie nurtów filozofii ekologii, którego twórcą jest Arne Naess. Ekologia głęboka jest systemem myślowym zakotwiczonym w wielu poglądach filozoficznych i ideach religijnych. Również między panteizmem, przez wielu uznawanym za zieloną religię, a ekologią głęboką istnieje wiele podobieństw.

Panteizm i ekologia głęboka krytykują antropocentryzm sytuujący człowieka ponad pozostałą częścią natury. Postrzegają świat jako niepodzielną, zespoloną całość. Kosmos w ujęciu tych nurtów jest postrzegany jako coś więcej niż suma jego elementów, gdyż widzi się w nim tajemniczy sens, skłaniający do podziwu i zachwytu, adoracji i uwielbienia, kontemplacji, czy wręcz ekstazy. Ponadto systemy myślowe największych panteistów, jak Heraklit, Spinoza i Whitehead, zdecydowanie wpłynęły na rozwój ekologii głębokiej, co czyni z niej stanowisko zbieżne z panteizmem.

Słowa kluczowe:

Arne Naess, ekologia głęboka, ekozofia, panteizm, mistycyzm, mysticism self-fulfilment, biocentric equality

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kozioł, P. (2018). Ekologia głęboka Arne Naessa – wizja panteistycznej religii współczesności. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (4), 85–100. Pobrano z https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/1045

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.