Opublikowane: 2018-09-191

Świat bez kreacji, czyli z perspektywy antyku

Piotr Kozioł

Abstrakt

„Twórczość” jest jednym z pojęć kryją­cych prawdę historycznych przemian filozofii Zachodu. Namysł nad jego istotą, sposób eks­plikacji jego istoty nie może być dowolny, samo zaś pytanie o genezę twórczości wyma­ga szczególnej samoobserwacji w trakcie py­tania. Wszędzie tam, gdzie współczesne prze­kłady i interpretacje dzieł antyku umieszcza­ją słowo „twórczość”, występuje termin „poie­sis”, z istoty swej przeciwstawny zarówno „powoływaniu z nicości”, jak i „powoływaniu nowego”. Samo umiejscowienie twórczości w świecie Parmenidesa, Platona czy Lukrecju­sza jest już aktem tworzenia repliki antyku - repliki odpowiadającej przede wszystkim wyo­brażeniom współczesnego historyka filozofii.

 

Zmierzając do odwrócenia tej zależno­ści, przeciwstawiono się poglądom mylnym, a rozpowszechnionym w literaturze przedmio­tu: odsłoniono sens starożytnego arche, wy­kluczającego obecność twórczości w dyskur­sie antyku, ukazano uwarunkowania inter­pretacyjnego zafałszowania, do którego do­chodzi w translacji greckiego ,,poiesis” na „twórczość”. Podjęto próbę uwidocznienia różnic kulturowych, przesłoniętych w – interpretacyjnie ujednolicającym – procesie odtwórczej rekonstrukcji.

 

Słowa kluczowe:

twórczość, wydobywanie, arche, poziom ontyczny i ontologiczny, creatio ex nihilo

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kozioł, P. (2018). Świat bez kreacji, czyli z perspektywy antyku. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (2), 81–96. Pobrano z https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/981

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.