Opublikowane: 2018-10-161

Człowiek w środowisku przyrodniczym : refleksje Mariana Zdziechowskiego

Dariusz Barbaszyński

Abstrakt

W artykule przedstawiam poglądy Mariana Zdziechowskiego na temat różnych przejawów ludzkiego okrucieństwa. Filozof ocenia je jako fakty kwestionujące godność i rzekomą wielkość człowieka. Okrucieństwo jest w istocie konsekwencją biblijnego upadku - skutkiem grzechu pierworodnego. Koncepcję Zdziechowskiego przedstawiam jednak w szerszym kontekście, tzn. jako składnik jego poglądów historiozoficznych. Skłonność do zła interpretuje wówczas Zdziechowski jako pewną właściwość umożliwiającą zrozumienie praw rozwoju historycznego. Filozof szuka w dziejach śladów Bożej ingerencji. Zło i okrucieństwo okazują się w tej perspektywie felix culpa - faktem koniecznym do zbawienia człowieka.

Słowa kluczowe:

absolut, Bóg, człowiek, eschastologia, historia, okrucieństwo, przyroda, zło

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Barbaszyński, D. (2018). Człowiek w środowisku przyrodniczym : refleksje Mariana Zdziechowskiego. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (8), 49–57. Pobrano z https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/1747

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.