--> | Prace Literaturoznawcze
Okładka

Nr 11 (2023)
Opublikowane: 2023-08-05


ISSN: 2353-5164
eISSN: 2450-0798
DOI 10.31648/pl

Wydawca
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Czasopismo Prace Literaturoznawcze jest rocznikiem (40 pkt). Powstało w 2013 roku z inicjatywy pracowników Instytutu Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Czasopismo to kontynuuje tradycje wydawnicze Instytutu Polonistyki drugiej połowy ubiegłego wieku. W latach 70. literaturoznawcy mieli okazję publikować swoje prace w Pracach Naukowo-Badawczych Zakładu Filologii Polskiej WSP w Olsztynie . W latach 90. prof. Andrzej Staniszewski założył kolejne pismoZeszyty Naukowe WSP. Prace Filologiczne Biuletyny Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Zeszyty Filologiczne . W czasopiśmie tym publikowano artykuły autorstwa literaturoznawców i językoznawców z tego Wydziału. W 1997 r . językoznawcy założyli własne czasopismo Prace Językoznawcze , aby stworzyć platformę do publikowania dorobku naukowego swoich oraz innych ośrodków akademickich. Prace Literaturoznawczeto czasopismo nowe – pierwszy numer ukazał się w 2013 roku, a w 2015 roku został wpisany na listę czasopism rekomendowanych przez Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i otrzymał 5 punktów. W 2019 roku zdobył 40 punktów na liście ministerialnej i zakwalifikował się do programu „Naukowe wsparcie czasopism”. Redakcja planuje wydawanie roczników o tematyce wiodącej (przewodniej). 

W roku 2025 tematem przewodnim numeru będzie autobiografizm. Zapraszamy do nadsyłania tekstów związanych z namysłem nad kategorią autobiografizmu,  rozpatrywaną w wielu kontekstach i w różnych przestrzeniach czasowych.  W każdym okresie literackim ten gatunek miał swoje znaczenie, a dzisiaj robi niebywałą karierę. Ma to związek z kilkoma zjawiskami, które na ten proces wpływały. Pisanie autobiograficzne w formie wspomnień, pamiętników, dzienników, listów, rozmów i wywiadów-rzek, a także właściwych autobiografii pełni wiele funkcji. Przede wszystkim jest sposobem na odreagowanie emocji, opisanie własnych przeżyć związanych z życiem intymnym i zdarzeniami rzeczywistości zewnętrznej, przeobrażającym się w formę autoterapii. Staje się także, jakby przy okazji, „kroniką” czasów minionych, odzwierciedlając przemiany epoki: jej polityki, religii, kultury, sztuki i obyczajów. Innym zjawiskiem, występującym współcześnie, jest pragmatyczny wymiar pisarstwa autobiograficznego. Własna biografia występuje  bowiem jako towar, na którym można zarobić, ale też powiększyć sławę i wpłynąć na wzrost pozycji na rynku medialnym. Powstają więc biografie kolaboracyjne czy też heterobiograficzne. Znamienną cechą ostatnich dziesięcioleci jest popularność utworów fikcjonalnych, w których pisarze wypowiadają własne poglądy, tworząc bohaterów będących ich porte-parol.

Na artykuły, podejmujące analizy tekstów autobiograficznych, które należy zgłaszać poprzez Platformę czasopism UWM, czekamy do końca października 2024.

 

Czasopismo  „Prace Literaturoznawcze”  nie pobiera opłat za publikację artykułów oraz oferuje darmowy dostęp do obsługi tekstów.

Prace publikowane w ilości dostępnych licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez ilości czasu (CC BY-NC-ND). 

Licencja BY-NC-ND

Czytaj więcej

         Metadata from Crossref logo        Crossref Similarity Check logo Crossref Similarity Check logo
  • SCOPUS
  • BazHum(2013-2015)
  • CEJSH - The Central European Journal of Social Sciences and Humanities(2013-)
  • CEEOL - Central and Eastern European Online Library(2016-)
  • IC Journals Master List(2014-)
  • ERIH Plus
  • PBN - Polska Bibliografia Naukowa
Dyscypliny:
  • literaturoznawstwo
  • nauki o kulturze i religii
  • nauki o sztuce
  • polonistyka
MEiN 40 (2023)
Index Copernicus ICV 2022: 92,20
Dla autorów
Czy jesteś zaintersowany(a) zgłoszeniem tekstu do tego czasopisma? Rekomendujemy zapoznanie się z zawartością strony O czasopiśmie, na której zamieszczone są zasady czasopisma oraz Instrukcja dla autorów. Autor musi zarejestrować się na stronie czasopisma, zanim rozpocznie proces recenzji lub zalogować się, jeżeli posiada już konto w systemie. Proces zgłoszenia tekstu składa się z pięciu kroków.
Dla recenzentów

Czy są Państwo zainteresowani recenzowaniem tekstów w tym czasopiśmie? Rekomendujemy zapoznanie się z zawartością strony O czasopiśmie. Następnie prosimy o zarejestrowanie się na stronie czasopisma. W formularzu rejestracyjnym prosimy o zaznaczenie opcji:
„Tak, wyślij prośbę o nadanie roli: Recenzent”. Jeżeli posiadają już Państwo konto użytkownika w tym systemie to można zalogować się i w edycji swojego profilu  rozszerzyć uprawnienia o funkcję: recenzent. 

Usługi indeksowania
Logo SCOPUS
Logo IC
Logo BazHum
Logo CEJSH
Logo CEJSH
Logo CEEOL
Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.