Prawa autorskie
Artykuł przeznaczony do publikacji w „Studiach Warmińskich” powinien wnosić oryginalne i rzetelnie opracowane treści do omawianej dziedziny, przedstawiać aktualny stan wiedzy, zawierać ocenę określonych rozwiązań lub własne propozycje interpretacji. Redakcja przyjmuje do publikacji także opracowania o charakterze monograficznym lub przeglądowym, polemiki, glosy, komentarze itp.
Autor/autorzy z wykorzystaniem systemu Platformy składa/składają oświadczenie, że artykuł jest utworem oryginalnym, nie narusza praw autorskich osób trzecich i złożony został wyłącznie w redakcji „Studiów Warmińskich”.
Autor/autorzy, przekazując redakcji tekst, przenosi/przenoszą na wydawcę wyłączne prawo do jego wydawania i rozpowszechniania (prawa autorskie i wydawnicze; licencja CC-BY-NC-ND). Przedruk i elektorniczne rozpowszechnianie artykułów publikowanych w „Studiach Warmińskich” wymaga zgody wydawcy, natomiast cytowanie wyimków z publikacji jest możliwe wyłącznie z powołaniem się na źródło. Materiały niezamówione nie będą zwracane.
„Zapora ghostwriting”
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w „Studiach Warmińskich” obowiązuje "zapora ghostwriting” w celu przeciwdziałania zjawiskom określanym jako „ghostwriting” i „guest authorship”. Czytelnicy powinni mieć pewność, że autorzy publikacji w sposób rzetelny i uczciwy prezentują rezultaty swojej pracy, niezależnie od tego, czy są jej bezpośrednimi autorami, czy też korzystali z pomocy wyspecjalizowanego podmiotu (osoby fizycznej lub prawnej). Z „ghostwriting” mamy do czynienia, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji bez ujawnienia swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymienienia jego roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji. Natomiast „guest authorship” („honorary authorship”) polega na uwzględnieniu konkretnej osoby jako autora lub współautora, mimo że jego udział był znikomy lub w ogóle nie miał miejsca. Obie postawy są przejawem nierzetelności naukowej. W związku z „zaporą ghostwriting” autor/autorzy składa/składają stosowne oświadczenia.
Aby zapobiec powyższym zjawiskom:
- Redakcja wymaga od autorów artykułów ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikacji (z podaniem ich afiliacji oraz informacji, kto jest autorem koncepcji, założeń, metod itp. wykorzystywanych przy przygotowaniu publikacji). Główną odpowiedzialność ponosi autor zgłaszający artykuł.
- Wszelkie wykryte przypadki nierzetelności naukowej będą ujawniane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów (instytucji zatrudniających autorów, stowarzyszeń itp.).
- Autorzy publikacji są zobowiązani do poinformowania redakcji o podmiotach, które przyczyniły się do powstania publikacji, ew. wkładzie merytorycznym, finansowym ośrodków naukowo-badawczych itp.
- Redakcja dokumentuje wszelkie przejawy nierzetelności naukowej, zwłaszcza łamania i naruszania zasad etyki obowiązujących w nauce.