Historia, cel, języki i zakres tematyczny
„Studia Warmińskie” zostały utworzone w 1964 r. Do 2010 r. były czasopismem naukowym Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie. W latach 1964-2010 ukazało się 47. tomów czasopisma. W tym czasie „Studia Warmińskie” stanowiły ważne medium, w którym efekty swoich badań naukowych przedstawiali autorzy związani przede wszystkim z warmińskim ośrodkiem teologicznym.
Od 2011 r. „Studia Warmińskie” wydawane są przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jako czasopismo naukowe Wydziału Teologii. Wyniki swoich badań mogą publikować w nim prowadzący badania naukowe zarówno na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie, jak i w innych ośrodkach naukowych.
Każdy tom "Studiów Warmińskich" (od numeru 48/2011) poświęcony jest aktualnym i praktycznym zagadnieniom z zakresu: 1. filozofii; 2. teologii; 3. nauk o rodzinie; 4. prawa; 5. historii.W każdym tomie prezentowane są ponadto monografie naukowe i popularnonaukowe,sprawozdania z konferencji i sympozjów organizowanych przez różne ośrodki naukowe, a także doniesienia i raporty z badań z obszaru nauk humanistycznych i społecznych.
Celem czasopisma jest zaoferowanie naukowcom i praktykom (w szczególności pochodzącym z Polski i Ukrainy) reprezentującym nauki humanistyczne i społeczne forum wymiany doświadczeń, a także zapewnienie istotnej wiedzy pomocnej w badaniach z zakresu filozofii, teologii, nauk o rodzinie, prawa oraz historii.
Możliwe języki publikacji tekstów: polski, angielski, niemiecki, rosyjski, włoski, francuski i hiszpański.
Czasopismo ma zasięg krajowy (Polska) i międzynarodowy (zasadniczo ten sam kontynent, w szczególności Ukraina).