Współpraca katechetów z rodzicami według założeń programowych nowych dokumentów katechetycznych

Anna Zellma

Katedra Katechetyki i Pedagogiki, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, ul. Hozjusza 15, 11-041 Olsztyn


Abstrakt

Współcześnie współpraca katechetów z rodzicami wywołuje wiele kontrowersji. Coraz częściej katechetycy i katecheci zwracają uwagę na kryzys zaangażowania rodziców w proces wychowania religijnego dzieci i młodzieży, opisując trudności związane ze współpracą katechetów z rodzicami. Poszukują też sposobów przezwyciężania tego kryzysu. W związku z powyższym artykuł ma na celu ukazanie współpracy katechetów z rodzicami z perspektywy nowych, zatwierdzonych w 2010 roku, dokumentów katechetycznych: „Podstawy programowej katechezy Kościoła katolickiego w Polsce” i „Programu nauczania religii rzymskokatolickiej w przedszkolach i szkołach”. Najpierw scharakteryzowano kontekst teoretycznych analiz, zwracając uwagę na zmiany w zakresie etapów edukacji szkolnej oraz programowania kształcenia ogólnego i nauczania religii. Następnie analizowano  współpracę katechetów z rodzicami w nowych, zatwierdzonych w 2010 roku i stopniowo wdrażanych do realizacji w praktyce szkolnej i duszpasterskiej, dokumentach katechetycznych. Opisano przy tym cele, zasady i sposoby współdziałania katechetów z rodzicami. Dokonując oceny propozycji autorów dokumentów programowych katechezy, zwrócono uwagę na możliwości i ograniczenia w zakresie realizacji teoretycznych propozycji.


Słowa kluczowe:

katecheza, dokumenty katechetyczne, współpraca katechetów z rodzicami, katecheta, rodzice


„Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 sierpnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych”, Dz.U. 2010 (z 26 sierpnia), nr 156.

„Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół”, Dz.U. 2009 (z 15 stycznia), nr 4.

„Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Załącznik nr 4. Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla gimnazjów i szkól ponadgimnazjalnych, których ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego”, Dz.U. 2009 (z 15 stycznia), nr 4.

Bieleń R., „Dialog pomiędzy katechetami i rodzicami w Polsce na początku XXI wieku”, Seminare 21 (2005).

Bieleń R., „Pedagogizacja rodziców w Kościele katolickim we współczesnej Polsce: formy pedagogicznego kształcenia rodziców”, Roczniki Pedagogiki Rodziny 6 (2003).

Bodanko A., „Konflikty w zakładzie pracy i szkole”, Nauczyciel i Szkoła 1-2 (2008).

Dziekoński S., „Współpraca środowisk wychowawczych”, Ateneum 4 (2004).

Guca-Miąsik A., „Negocjacje i mediacje w kręgu pomocy, wychowania i prawa”, Rzeszów 2011.

Iwaniuk H., „Katecheza rodziców dzieci pierwszokomunijnych”, Perspectiva 1 (2005).

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, „Program nauczania religii rzymskokatolickiej w przedszkolach i szkołach”, Kraków 2010.

Konferencja Episkopatu Polski, „Podstawa programowa katechezy Kościoła katolickiego w Polsce”, Kraków 2010.

Kotarba-Kańczugowska M., „Męczennik, szaman, perfekcjonista, entuzjasta, czyli przychodzi rodzic na zebranie”, cz. 1, Życie Szkoły 1 (2011).

Kotarba-Kańczugowska M., „Męczennik, szaman, perfekcjonista, entuzjasta, czyli przychodzi rodzic na zebranie”, cz. 2, Życie Szkoły 2 (2011).

Łoskot M., „Konflikty w relacjach nauczyciel – uczeń i nauczyciel – rodzic”, Głos Pedagogiczny 2010, luty.

Mazur D., „Pomoc dziecku uwikłanemu w konflikt rodzicielski”, Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2004.

Mendel M., „Rodzice i nauczyciele jako sprzymierzeńcy”, Gdańsk 2010.

Olszewska W., „Szkolne obrazki”, Dyrektor Szkoły 4 (2009).

Osuch M., „Niezgoda rujnuje, czyli >>wojujący<< rodzice”, Dyrektor Szkoły 2 (2010).

Skotarczak J.T., Szymkowiak R., „Katecheta w potrzasku: co robić by nie stracić ducha?, co robić by być skutecznym?”, Poznań 2010.

Skreczko A., „Współpraca z rodzicami a umiejętności komunikacji katechety”, Katecheza, rodzina, parafia i szkoła 2 (2004).

Sroczyński W., „Konflikt czy dysonans w kontekście integracji środowiska wychowawczego”, Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2 (2010).

Stala J. (red.), „Dzisiejsi rodzice. Problemy i wyzwania”, Tarnów 2009.

Stala J., Osewska E. (red.), „W poszukiwaniu katechezy rodziców”, Tarnów 2007.

Walulik A., „Współpraca katechetów ze środowiskiem ich wychowanków”, Sosnowieckie Studia Teologiczne 4 (1999).

Zellma A., „Edukacja religijna młodzieży gimnazjalnej w świetle znowelizowanej Podstawy programowej katechezy Kościoła katolickiego w Polsce”, Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego 30 (2010).

Ziółkowska-Macieszek D., „Konflikty szkoła – rodzice”, Dyrektor Szkoły 10 (2010).
Pobierz


Opublikowane
2012-12-31

Cited By /
Share

Zellma, A. (2012). Współpraca katechetów z rodzicami według założeń programowych nowych dokumentów katechetycznych. Studia Warmińskie, 49, 181–195. https://doi.org/10.31648/sw.262

Anna Zellma 
Katedra Katechetyki i Pedagogiki, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, ul. Hozjusza 15, 11-041 Olsztyn