Opublikowane: 2023-12-231

ZWIERCIADŁO CZŁOWIECZEŃSTWA: WIZJE SZTUCZNEJ INTELIGENCJI W PROZIE STANISŁAWA LEMA I PHILIPA K. DICKA

Jacek Sobota
Humanistyka i Przyrodoznawstwo
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.31648/hip.8784

Abstrakt

Artykuł koncentruje się na wizjach sztucznej inteligencji nakreślonych przez dwóch wybitnych dwudziestowiecznych pisarzy: Philipa K. Dicka i Stanisława Lema. Obaj – przy wszystkich dzielących ich różnicach w temperamencie twórczym, pisarskiej metodzie, w sposobach obrazowania świata – mieli wspólne przekonanie: technologią, która zdefiniuje i uformuje XXI stulecie, będzie sztuczna inteligencja. Ich wizje – w kontekście widocznej obecnie, coraz mocniej zaznaczającej się ingerencji algorytmów SI (na razie słabej SI, nieświadomej własnego istnienia) w ludzkie życie – nabierają niepokojącej aktualności, a także wydają się niezwykle interesujące z punktu widzenia filozofii, etyki. Oczywiście teksty obu pisarzy nie roszczą sobie prawa do znamion naukowości (choć, przynajmniej częściowo, były oparte na dostępnej im wiedzy o naukowym charakterze), tym niemniej są bardzo ciekawym punktem widzenia. Warto też zwrócić uwagę na aspekt antropologiczny i alegoryczny utworów Lema i Dicka – sztuczne inteligencje stanowią tu rodzaj antropologicznego lustra, w którym odbija się, nieco może zniekształcony, obraz gatunku Homo sapiens. A może jest odwrotnie? Może to ludzie stanowią zwierciadło, w którym odbijają się sztuczne inteligencje – powielając i zwielokrotniając nasze wady i zalety?

Słowa kluczowe:

sztuczna inteligencja, świadomość, etyka, moralność, test Turinga, chiński pokój, science fiction

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Sobota, J. (2023). ZWIERCIADŁO CZŁOWIECZEŃSTWA: WIZJE SZTUCZNEJ INTELIGENCJI W PROZIE STANISŁAWA LEMA I PHILIPA K. DICKA. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (29), 219–252. https://doi.org/10.31648/hip.8784

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.