Proces recenzji
Obowiązujące w roczniku „Studia Warmińskie” zasady recenzowania publikacji naukowych:
- Po wstępnej ocenie tekstu (dokonanej przez zespół redakcyjny oraz w terminie zgodnym z przyjętym w czasopiśmie kalendarzem wydawniczym), każda publikacja jest recenzowana przez dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki, do której jest afiliowany autor danej publikacji, oraz spoza UWM w Olsztynie.
- Każdą publikację obcojęzyczną recenzuje recenzent, który jest afiliowany w instytucji zagranicznej innej niż narodowość autora pracy.
- W procedurze recenzowania zawsze uwzględnia się wymogu tzw. double-blind review process (tzn. autor i recenzenci nie znają swojej tożsamości).
- W szczególnych przypadkach recenzent podpisuje deklarację o braku konfliktu interesów, który może się wyrażać w relacjach zachodzących między recenzentem a autorem publikacji:
- bezpośrednie lub osobiste relacje (pokrewieństwo, związki prawne, konflikt itp.);
- zależność zawodowa;
- bezpośrednia naukowa współpraca w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających przygotowanie recenzji;
- Recenzent wypełnia pisemnie przyjęty przez redakcję formularz recenzyjny.
- Recenzja kończy się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia lub odrzucenia tekstu.
- Proces recenzji odbywa się (elektrocznie) z wykorzystaniem Systemu Platformy Czasopism Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i zgodnie z przyjętym w czasopiśmie kalendarzem wydawniczym.
- O konkluzji recenzji autor zostaje poinformowany z wykorzystaniem Systemu Platformy Czasopism Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i zgodnie z przyjętym w czasopiśmie kalendarzem wydawniczym.
- Artykuły, które uzysyskały dwie pozytywne recenzje zostają poddane dalszej procedurze redakcyjnej. Ostateczna decyzja o publikacji tekstów należy do zespołu redakcyjnego.
- Redakcja nie ujawnia autorom nazwisk recenzentów. Nazwiska recenzentów współpracujących z czasopismem publikowane są raz w roku.
Główne kryteria oceny artykułów w trakcie procedury recenzowania:
- Temat artykułu musi być zgodny z profilem czasopisma (redakcja przyjmuje wyłącznie rozprawy naukowe z zakresu: filozofii, teologii, nauk o rodzinie, prawa i historii).
- Artykuł musi być dobrze przygotowany od strony formalnej (logiczna struktura, język naukowy, streszczenia oraz słowa kluczowe, aparat naukowy, terminologia).
- Autor musi się w artykule merytorycznie odnieść się do określonego problemu naukowego (nie wystarczy tylko rekapitulacja wiedzy podręcznikowej na dany temat).
- Jeżeli w publikacji są omawiane znane już problemy, Autor powinien wnieść nowe aspekty bądź punkty widzenia danych zagadnień.