Odpowiedzialność karna pracodawców i organizatorów wychowania, edukacji, wypoczynku, leczenia oraz opieki nad małoletnimi w związku z nieuzyskaniem informacji o popełnionych przestępstwach seksualnych przez osoby zatrudniane
Radosław Krajewski
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w BydgoszczyAbstrakt
Pracodawcy i organizatorzy w zakresie wychowania, edukacji, wypoczynku, leczenia oraz opieki nad małoletnimi mają obowiązek uzyskiwania informacji o popełnionych przestępstwach seksualnych przez osoby zatrudniane oraz podejmujące takie aktywności wobec nich. Jego niedopełnienie skutkuje odpowiedzialnością karną za wykroczenie. Celem niniejszego artykułu jest kompleksowe jej przedstawienie, w tym zwrócenie uwagi na szczegóły jej dotyczące. Jest bowiem tak, że krąg podmiotów zobowiązanych w przedmiotowym zakresie jest szeroki, co nie jest wprost wyrażone w przepisach, a i wiele kwestii z tym związanych budzi pewne wątpliwości, które niniejsze opracowanie stara się wyjaśniać.
Słowa kluczowe:
ochrona małoletnich, przestępstwa seksualne, rejestr sprawców przestępstw seksualnychBibliografia
Hołyst B., Kryminologia, Warszawa 2016.
Hołyst B., Psychologia kryminalistyczna, Warszawa 2006.
Krajewski R., Rejestr sprawców przestępstw seksualnych, Przegląd Sądowy 2019, nr 11-12.
Morawska A., Strategie postepowania ze sprawcami przestępstw seksualnych wobec dzieci na przykładzie wybranych krajów (w:) Wykorzystywanie seksualne dzieci. Teoria, badania, praktyka, red. M. Sajkowska, Warszawa 2004.
Warylewski J., Przestępstwa seksualne, Gdańsk 2001.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy