Opublikowane: 2021-09-291

Brzęcząca i migocząca rzeczywistość. Owady w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza

Grzegorz Igliński
Prace Literaturoznawcze
Dział: Interpretacje
https://doi.org/10.31648/pl.6025

Abstrakt

Praca próbuje ustalić częstotliwość pojawiania się owadów w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza, jak też określić funkcję tych motywów. Stawia tezę, według której szczególna ich rola w poemacie wynika z zasady analogii między ludźmi a owadami, która obejmuje niemal wszystkich bohaterów. Dzięki temu świat przedstawiony zyskuje znamię jakiejś ulotności i kruchości, widmowości i zjawiskowości.

Analizowane w pracy motywy wskazują, że na ten spójny i ograniczony terytorialnie, czasowo i kulturowo świat składa się jednak kilka powiązanych ze sobą światów. Pierwszy świat to rzeczywistość larwalna, kobiety w stanie przepoczwarzania się, dotknięte przez miłość. Drugi świat jest światem much uwikłanych w tradycję szlachecką. Istnieje oczywiście też świat natury ze swoimi tajemnicami i znakami, ale większość z analizowanych motywów dotyczy człowieka i jego kultury.

Analogie z owadami przede wszystkim charakteryzują ludzkie zachowania. Badane przypadki potwierdzają tezę wyjściową – w ukazanej rzeczywistości Pana Tadeusza jest coś z brzęczenia, drżenia, migotania, trzepotania. To świat ulatujący, którego nie ma, ale którego ruch przypomina bezruch zawisających ważek. Wyraża nie tyle przemijanie, ile stan oczekiwania niemającego końca.

Inne teksty tego samego autora

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Igliński, G. (2021). Brzęcząca i migocząca rzeczywistość. Owady w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza. Prace Literaturoznawcze, (9). https://doi.org/10.31648/pl.6025

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.