Zadośćuczynienie za naruszenie praw pacjenta

Agnieszka Kowalska

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
http://orcid.org/0000-0001-5174-4913


Abstrakt

Ogólne zasady zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych regulowane są                          w kodeksie cywilnym. Mimo ewidentnego powiązania praw pacjenta z dobrami osobistymi, w sposób szczególny potraktowano zadośćuczynienie za zawinione naruszenie praw pacjenta, które zostało przewidziane w art. 4 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Celem opracowania jest analiza powołanej regulacji ustawowej i jej konsekwencji. Zadośćuczynienie za naruszenie praw pacjenta przewidziane zostało w przypadku naruszenia praw pacjenta wskazanych przez ustawodawcę. Z katalogu wyłączone zostały: prawo do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, prawo do informacji o rodzaju i zakresie świadczeń zdrowotnych udzielanych przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych, prawo dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej  stanu zdrowia, prawo do zgłaszania działań niepożądanych produktów leczniczych. Ustawodawca przewidział również dla małżonka, krewnych lub powinowatych do drugiego stopnia w linii prostej lub przedstawiciela ustawowego możliwość dochodzenia zapłaty na wskazany cel społeczny w przypadku zawinionego naruszenia praw pacjenta do umierania  w spokoju i godności. W obu przypadkach dochodzenie roszczeń następuje na podstawie art. 448 k.c., w stosunku do którego art. 4 ustawy jest traktowany jako lex specialis. Podjęte rozważania wskazują, że przyjęte rozwiązanie jest pożądane z punku widzenia pacjentów i coraz częściej jest przez nich wykorzystywane.


Słowa kluczowe:

prawo cywilne, pacjent, zadośćuczynienie, Rzecznik Praw Pacjenta


Bieniek G., Ciepło H., Dmowski S., Gudowski J., Kołakowski K., Zychowicz M., Wiśniewski T., Żukowska C., Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga trzecia. Zobowiązania, t. 1, LexisNexis, Warszawa 2006.

Borysiak W., Bosek L., Gałązka M., [w:] System Prawa Medycznego, C.H. Beck, Warszawa 2017.

Cnota Z., Grabowski T., Gura G., Kurowska E., Zasady i tryb ustalania świadczeń/roszczeń (odszkodowania i zadośćuczynienia) w przypadku zdarzeń medycznych. Komentarz, C.H. Beck, Warszawa 2016

Hejbudzki M., Naruszenie dóbr osobistych właściciela wskutek prowadzenia polowań na nieruchomości objętej obwodem łowieckim, „Studia Prawnoustrojowe” 2016, nr 33.

Jackowski M. (red.), Ochrona danych medycznych. RODO w ochronie zdrowia, Wolters Kluwer Warszawa 2018.

Karkowska D., Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Komentarz, Wolters Kluwer, Warszawa 2016.

Kolasiński M., Ochrona dóbr osobistych w prawie medycznym, „Prawo i Medycyna” 2002, nr 11.

Kowalska A., Glosa do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 stycznia 2013 r., sygn. akt VII SAB/Wa 201/12, „Studia Prawnoustrojowe” 2014, nr 24.

Osajda K. (red.), Kodeks cywilny. Komentarz, Tom II Zobowiązania (art. 353–92116 KC), C.H. Beck, Warszawa 2013
Pobierz


Opublikowane
2020-06-15

Cited By /
Share

Kowalska, A. (2020). Zadośćuczynienie za naruszenie praw pacjenta. Studia Prawnoustrojowe, (48). https://doi.org/10.31648/sp.5522

Agnieszka Kowalska 
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
http://orcid.org/0000-0001-5174-4913